Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rozdělení Punku

26. 6. 2008

Rozdělení punku

Během těch několika let, co je tu punk s námi, se vytvořili různé punkové podskupiny - rozdělení: Street-Punk, Anarchy-Punk, Oi!, Neo-Punk, Punk Rock, Pop-Punk, Hard Core, aj. Tyto styly jsou buď rychlejší, pomalejší, vulgárnější, s jinými názory, apod...

 

STREET-PUNK

Street-Punk je tak zvaný punk z ulice, protože se vyjadřuje o pouličních jevech. Hrají v něm často hudebníci, kteří znají jen pár akordů či not. Zpívají se v něm texty o pouličních bitkách, různé slogany atd. U nás v Čechách má street punk nemalé zastoupení. Známou českou street-punkovou kapelou jsou K.o.S.

 

ANARCHY-PUNK

Je to punk vyjadřující anarchistické názory. Vystupuje proti společnosti, konzumnímu světu a rasismu. Slovo "Anarchy" zde vystupuje jako symbol chaosu. Známé Anarchistické skupiny (spolky) jako jsou CRASS (CONFLICT), FLUX OF PINK INDIANS či POISON GIRLS zastávají politickou myšlenku svobodného rozhodování a vyjadřování. Mnohé kapely přijímaly také vegetariánské stravování a brojili proti poškozování přírody.

 

OI!

Oi! vzniká v pozdní fázi 70. let 20. století ve Velké Británii, vychází z punku až punk rocku (hudba byla hraná skinheady pro skinheady a nezastávala žádný politický názor). Původně se tento styl nazýval do 80. let street-punk (pouliční punk) nebo reality-punk (skutečný punk), než novinář Garry Bushell přišel s názvem Oi! podle písně skupiny Cockney Rejects „Oi! Oi! Oi!“. Oi znamená ve slangu "Hej ty". Hudba Oi! je jednoduchá ale úderná a má mnohdy jednoduchý refrén, který může opakovat dav nadšenců. Texty tohoto stylu se motaly kolem dělnické třídy, piva, hospody, pouličního života, Punx & Skin a jiné. Jedná se o agresivnější druh hudby, je o něco rychlejší než klasický punk a obsahuje útočné texty, které byly až následně některými hudebními skupinami zneužity pro hlásání rasových útoků. Možná že právě tato hudba způsobila rozvrácení přátelských vztahů mezi Punx a Skins. Mnozí lidé si začali "hrát" na skins, ale použili k těmto názorům rasové předsudky a fašistickou myšlenku. Potom už stačilo, když nějaký tenhle magor zahajloval na fotbalovém zápase a už to bylo. Přišly masmédia a přišili hnutí Skins teorii, že bylo od počátků xenofobií. V dnešní době se na scéně objevují dva proudy Oi! hudby, první je původní Oi! a druhým je rasová Oi! neboli WP (white power). Původní Oi nebyli rasisté. Co se týče Oi! scény u nás, zmiňme se o hnuti zvaném Kališníci, která zde vzniklo v osmdesátých letech. Toto hnutí je velice vlastenecky založené. Nejznámějšími interprety byli Orlík a Tři sestry. Ani jedna z těchto kapel nebyla rasistická, poukazovala pouze na českou národní hrdost a pod rouškou husistických textů vystupujících proti komunismu propagovali neonacismus. V tomto duchu vystoupila i skupina Bráník, ale ta to pojala agresivněji a začala zpívat otevřeně rasistické texty a také za to byla souzena (byla podmínečně odsouzena na jeden rok vězení, a rozpadla se). Mezi nejznámější oi kapely patří Sham 69, the 4 Skins, Cockney Rejects, Angelic Upstarts či the Business. Z českých je to Orlík, Pilsner Oiquell, brněnská skupina Operace Artaban, Bráník, Valašská Liga a Hubert Macháně. Ze slovenských například Krátký Proces nebo Začiatok Konca. Asi nejznámější WP skupinou hrající Oi! je Skrewdriver v čele s Ianem Stuartem Donaldsonem. Tato kapela však původně nehrála rasisticky orientované písně a část původních členů se od Donaldsonem vytvořené linie distancovala. Donaldson je rovněž zakladatelem iniciativy R.A.C. (Rock aganist communism).

 

NEO-PUNK

Je to tak zvaný "Nový Punk". Tato hudba se moc neuchytila. Jde o punkovou modernu. Je to punk s různými samply a jinými technickými vymoženostmi.

 

PUNK ROCK

Punk rock je asi nejoblíbenější forma punku. Z názvu je jasné, že se jedná o rozhraní punku a rocku. Převážná většina punkových skupin dnes hraje právě punk rock. Jsou to například Sex Deviants, Defekační reflex ap.

 

POP-PUNK

Je to až neuvěřitelný, jak může někdo tyhle dva styly spojit dohromady. Jedná se o naprostý nesmysl. Ale když už bysme si měli říct, co je (nebo spíš má být) zač tento styl, tak stejně jako je pop-rock pop, který si hraje na rock, tak je i pop-punk pop, který si hraje na punk - jedná se o normální popové texty zřídka vystřídané textem punkový s velmi jednoduchou melodií, která je jediná spojuje s punkem. U nás jsou pop-punkovou skupinou Rybičky 48 (Banánový rybičky).

 

HARD CORE

HC je muzika mezi punkem a metalem. Je v mnoha případech ještě tvrdší než samotný punk i přesto, že se zrodil v USA. HC nezastupuje žádné názory a podporuje chaos. Tak to vypadlo i na hardcorových koncertech. Publikum bylo smíšené: Punx, Skins, Metalisté, HardCorový fandové a k tomu halda reportérů. Často docházelo na HC koncertech k masitým rvačkám. Texty tohoto stylu jsou agresivní, vulgární a často i nesrozumitelné. Nejznámější HC bandy: DEAD KENNEDYS, DISCHARGE, MAU MAS, G.B.H., D.R.I., S.O.D., M.O.D., AGNOSTIC FRONT, CRO MAGS, CONFLICT, DEZINFEKCE, CRUCIFIX,....

 

Náhledy fotografií ze složky Punk

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář